Daha çok Bali, daha çok tapınak (Bali 2)

Pazar günü için planımız, oteldeki kahvaltı sonrası toparlanıp otelden çıkmak, Tanah Lot ve Taman Ayun tapınaklarını ziyaret edip tek gece konaklayacağımız Mara River Safari Lodge’a varıştı.

Öğlen 12:00 gibi taksicimiz bizi otelden aldı ve ilk durağımız olan Taman Ayun Tapınağı’na gittik. Kuta-Taman Ayun arası 21 km ama Bali’deki ikinci gün öğrendik ki km’ler az olsa da süreler uzun. Bu konuda her ne kadar arkadaşlarımızca bilgilendirilmiş olsak ve okumuş olsak da insan yaşamadan anlamıyor :)

Taman Ayun Tapınağı

Taman Ayun etrafı bir hendek ile çevrili bir Hindu tapınağı. Giriş ücreti kişibaşı 20.000 Rp (5₺)

Bali tapınaklarında çam ağacına benzer şekilde, üst üste giderek küçülen çatı şeklindeki kutsal yapılar var. Bunlar Hindu ve Budist inanışlarında oldukça önemli olan Meru Dağı’nı simgeliyor.

Taman Ayun tapınağı, güzel ve bakımlı bir bahçeye sahip, huzurlu bir yer, vaktiniz varsa gezmenizi tavsiye ederim.

Unesco listesinde yer alan Bali’nin kültürel peyzaj mirası, 5 pirinç terası ve onların etrafındaki su tapınaklarının kapladığı 19,5 hektarlık bir alanı kapsıyor. Bu su tapınaklarının en önemlisi Taman Ayun olarak biliniyor. Subak adı verilen sulama sistemi, Bali’nin önemli bir pirinç üretim merkezi olmasını sağlamış.

Saat 14:00 civarında Taman Ayun’dan çıktık ve Tanah Lot’a doğru yol aldık.

Tanah Lot Tapınağı

Tanah Lot, Bali’deki en popüler Hindu tapınaklarından biri ve Uluwatu tapınağı gibi bir deniz tapınağı. Giriş ücreti kişibaşı 60.000 Rp (16₺)

Arabadan inip, tapınak kapısından içeri girdikten sonra sahile kadar giden yolda, sağlı sollu restoranlar ve hediyelik eşya mağazaları var, bu da turistler için çok güzel bir atmosfer sunuyor.

Karnımız acıktığından buradaki Natys Cafe’ye oturduk ve birşeyler atıştırdık. Fiyatlar: Fish&Chips 35.000Rp (9₺), Tom-Yum Çorbası 45.000Rp (12₺), Spring Roll 25.000Rp (6,5₺) Fiyatlara %10 servis ve %11 vergi ilave ediliyor.Yol bitip de denizi görünce, birçok Bali tanıtım fotoğrafına konu olmuş meşhur yapıyı gördük.

Eğer deniz seviyesi düşükse tapınağın yanına kadar gidebilmek mümkün, tabii ki ayaklarınız ıslanacak :) Bali’li olmayanların tapınağa tırmanmasına izin yokmuş ama bizim pusette uyuyakalan minik bir gezginimiz olduğu için zaten böyle bir niyetimiz olmadı.

Tanah Lot gezimiz de bitince artık hedefimizde Mara River Safari Lodge vardı.

Güneş batmadan safari otelimize ulaştık ve gelir gelmez burayı çok sevdik. Dekorasyon, ortam hepsi harikaydı. Odamız devekuşları ve zebralara karşı teraslı ve zemin kattaydı.

Kısaca otel ve konseptten bahsedeyim. Burası Afrika ve Safari konseptli bir otel. Beni tanıyanlar safariyi ne çok sevdiğimi ve ailecek küçük gezginimizi safariye götürme hayalimiz olduğunu bilir :) İşte minik gezgin biraz daha büyüyünceye kadar beklemeyelim dedik ve safari konseptli bu otelde konaklamaya karar verdik. Konaklama yapınca, Bali Safari Park girişi de ücretsiz oluyor.

Bali Safari Park’ı hayvanların nispeten serbest olduğu bir hayvanat bahçesi gibi düşünebilirsiniz. İnsanlar kafeste, hayvanlar serbest :) Bir örneğini de Singapur’da Night Safari’de tecrübe etmiş ve çok sevmiştik.

Bali Safari Park’ta tüm gün boyunca farklı aktivitelere katılabilir, hayvanlarla haşır neşir olup onları besleyebilirsiniz. Bir sonraki günü içeren notlarımda detaylı anlattım burayı.

Akşam yemeğimizi otelin meşhur restoranı Tsavo Lion Restaurant’ta yedik. Bu restoranı meşhur yapan, bir yandan yemek yerken bir yandan da aslanları izleyebiliyorsunuz.

Çok acıkmış olan bebiş, açık büfedeki noodle’tan isteyince, birimiz açık büfe birimiz ise alakart yedik.

Yemek sonrasında dans ve ateş gösterisini izledik. Bu 18 aylık minik gezginimizin ilk canlı performansı oldu, tarihe not düştüm :)

Yaklaşık 40 dakikalık bu gösteri oldukça keyifliydi, sonrasında dansçılarla fotoğraf çekilmek ücretsiz.

Gösteri sonrasında kuzucuğu pusette uyutup biraz daha oturduk ve en sonunda  uykuya yenik düştük.

Bebeklilere not: Mümkünse otellerde zemin katı tercih edin, iki katlı bloklardan oluşan komplekslerde genellikle asansör olmuyor, puseti taşımak kabusa dönüşmesin :)

Bali Safari Park’ta eğlenceli bir gün için tık tık :)

Leave a Comment

Yandex.Metrica