Endonezya’ya yolculuk..

Yolculuk..

İstanbul – Jakarta uçuşumuz cumartesinin ilk saatlerinden 02:10’daydı. Minik gezgini evde normal uyku saatinde uyutup, gecenin bir vakti uykudayken alıp taksiye bindik, araba hareket edince uyandı ve birden “attiii” diyerek gülmeye başladı ki bu an bir harikaydı :)

İstanbul – Jakarta uçuşunda biraz rötar oldu 03:00’te havalandık, tarifeli iniş saatimiz olan yerel saat ile 18:00’de indik, demek ki kaptan havada gecikmeyi kapatmıştı. Türkiye, Jakarta arasında 4 saat fark var, bizim biyolojik saatimiz öğlen 14:00’ydi o sırada ;)

Uçaktan iner inmez Asya ülkelerine özgü baharat kokusunu hissettik hemen.

İlk uçuşta 11 saat uçtuk, yarısından biraz fazlası uykuda geçirdi Atlas’cık. Uçağın boş olması bizim için harika oldu, böylece iki koltuğa uzandı rahat rahat. Uçuşun diğer yarısı ise biraz gezinti, biraz yemek, biraz kitap, oyun vs ile geçti.
Jakarta Soekarno Hatta Havalimanı
’nda pasaport kontrol ve valiz alma kısımları oldukça hızlı ilerledi, yabancı pasaportlular için görevli en az 7-8 polis vardı.

İkinci uçuşumuz Garuda Indonesia Havayolları Terminal 3’ten kalkıyormuş, THY ise Terminal 2’ye inmişti. Bu sebeple bir üst kata çıkıp hava limanı içinde servis veren ücretsiz servisi kullanıp terminal değiştirdik. Bu yolculuk yaklaşık 10-15 dk sürdü. Terminal 3’ün girişinde, Türkiye’deki hava limanı girişlerindeki gibi  güvenlikten geçiliyor, bir de uçuş kapısına gitmeden önce ayrı bir güvenlik kontrolü daha var.

Online check-in yaptığımız için işimiz çok hızlı bitti, hatta yer olsaydı bir önceki uçağa bile binebilecektik. Saat 19:15 gibi tüm işlerimiz bitmişti, uçağımız ise 21:15’teydi.

İkinci uçağımızda da yarım saat rötar vardı, böylece  yemek için güzel vaktimiz vardı. Tabii ki bir Asya mutfağı tercih ettik. Menüden iki farklı noodle seçtik ve afiyetle yedik. Atlascık da bayıldı noodle’a :)

Terminal 3, oldukça yeni ve güzel. Geniş rahat koltuklar, güzel mağazalar ve yeme-içme kısımları bulunuyor.

İkinci uçuşumuz Jakarta-Denpasar yaklaşık 2 saat sürdü. Bali’ye indiğimizde saat 00:35 olmuştu. Türkiye, Bali arasında 5 saat fark var, bizim biyolojik saatimiz 19:35’di o sırada.

Seyahat öncesi ayarladığımız taksicimiz Putu elinde pankartıyla bizi bekliyordu, direkt otelimize geçtik,

Yeri gelmişken Bali’de ulaşım hakkında da kısa bir bilgi vereyim. En mantıklısı bir taksiciyle anlaşmanız ve taksicinin size hem şoförlük hem de rehberlik yapması. Gitmeden iki taksiciyle yazışıp birisiyle anlaşmıştık. Havalimanından otel transferi için 150.000 Rp (40 ₺) ödedik. Bu arada otelden de transfer için fiyat almıştım, otelin fiyatı 300.000 Rp’ydi.

Hemen kur bilgisi de paylaşayım:

1 $ = 3,53 TL = 13.360 Rp  / 1 TL = 3.785 Rp

Otele varınca odamıza yerleştik. Sağsalim ve sorunsuz bir yolculuk yapmış olmanın verdiği rahatlıkla uyuduk :)

Bebekliler / çocuklular için yolculukla ilgili notlar:

Uçuş saatlerini uyku saatlerine denk getirmek oldukça mantıklı, en azından uzun uçuşlarda uçuşun yarısını uykuda geçirebilirse minikler yolculuk daha kolay oluyor.

Seyahate gitmemize birkaç gün kala, onun anlayacağı dilden anlatmaya başlıyoruz. Cümleler şöyle: “Anne-baba-Atlas büyüüüük attiye gidecekler. Uçağa binecekler, vvvuuuuu uçacaklar. Yeni yerler görecekler.”

Uçakta oyalanmak için yanıma aldıklarım: mutlaka yeni bir kitap, yeni bir oyuncak, bolca atıştırmalık (kuruyemiş, bisküvi, çubuk kraker), boya, bolca postit ve sticker

Puseti iki uçuşta da uçak kapısında verdik ve aldık hiç beklemedik. Jakarta-Denpasar uçuşunda puset için poşet verilmiyor. Uçağa biniş kapısında, bilet kontrolü sırasında da sadece bagaj fişi düzenlediler puset için, öylece katlayıp verdik. Puseti poşete koymakla uğraşmaması ne büyük rahatlıkmış J

Jakarta Soekarno Hatta Havalimanı’nda Terminal 3’te bebek bakım odasında daha önce hiçbir yerde görmediğim mama/süt ısıtıcı bile vardı, dekorasyon da çok zevkliydi.

Taksiyle ulaşım olunca insanın aklına bebişler kucakta mı olacak diye bir soru elbette geliyor. Henüz Türkiye’de bile yeni yeni oturan bebek koltuğu kavramının, altyapısı daha az gelişmiş ülkelerde yaygın olması tabii ki de söz konusu değil. Ancak bebek koltuğu olan taksiciler var. Tripadvisor’da bu konuda forum bile var :) Bizim taksicimizin bebek koltuğu vardı ve bunun için extra bir maliyet de olmadı bize.

Leave a Comment

Yandex.Metrica