marble beach dedikleri…

Cumartesi sabahı 10’a doğru kalktık. Otelimizin deniz kenarı olmasının tadını çıkararak kahvaltımızı yaptık. Otel fiyatına kahvaltı dahil değildi ve odanın içinde bir dolaba gizli mini mutfak vardı. kahvaltılık malzemesi yanında olanlar odanın terasında keyifli bir kahvaltı yapabilir. Biz hazırlıklı olmadığımızdan otelin restoranında yedik.

 

greek kahvaltı tabağı

greek kahvaltı tabağı

ızgara hellim

ızgara hellim

Greek breakfast tabağı (8 €), mantarlı ve gouda peynirli omlet (4,8 €), sarımsaklı ekmek (2 €), ızgara hellim peyniri (4,5 €) ve kahveden (2 €) oluşan kahvaltımızı manzara eşliğinde yaptık.

 

 

mantarlı omlet

mantarlı omlet

sarımsaklı ekmek

sarımsaklı ekmek

 

tarsanas beach

Kahvaltıdan sonra sahilde keyif saatleri başladı. Dergimiz gazetemiz, müziğimizle sahilin tadını çıkardık. Ben biraz çakıl taşlarıyla oynadım :)

homemadetravels

Saat 13:30 gibi arabaya atladık ve hedefimiz Thassos’un meşhur “Saliara / Marble beach”iydi. Herkesin dilinden düşüremediği “mermer plajı” bir de homemadetravels anlatsın size :)

Thassos’tan yaklaşık 5 km uzaklıkta adanın doğusunda yer alıyor bu plaj. Detaylı yol tarifi vereceğim ki siz de bizim gibi acaba doğru mu gidiyoruz diye endişeye kapılmayın. Haritası da burda buyrun :)

marble beach map

Öncelikle Makryammos tabelalerını takip edin. “Makryammos Bungalow Otel”e gelince stabilize yoldan devam edin ve yoldan hiç çıkmayın. Mermer kırıkları ve tozları arasından yaklaşık 4 km ilerleyin. Ara ara yol üzerinde yol ayrımları göreceksiniz ama hiç birine sapmayın.

free car wash

Hiçbir yerde tabela yok şaşırmayın görebileceğiniz tek tabela  tabelası olacak. Bu da neymiş ki diye düşüneceksiniz ve arabanızdan inene kadar anlamayacaksınız bunu ;)

Stabilize yolda gitmekten tam bıkma noktasına gelince turkuaz deniz ve beyaz kumu görüp yüzünüzdeki gülümsemeye engel olamayacaksınız :)

narble beach

Hemen arabayı parkedip kendimizi sulara attık biz :) Giderken yanınıza su vb. içecek ve atıştırmalık birşeyler almayı unutmayın. Malesef plajda hiçbir tesis yok :( Bu nedenle de hazırlıklı olmak gerek.

marble beach2 marble beach 3

 

Geçen sene burada çok güzel bir tesis olduğunu biliyorum giden arkadaşlarımdan, umarım seneye bir işletme açılmış olur.

 

Burası o kadar güzel ki, yüksek sezonda eminim havlu serecek bir yer bile kalmıyordur. Birkaç saat geçirdikten sonra çok acıktığımız için yemek yiyebileceğimiz bir yere gitmeye karar veriyoruz.
Bu arada, “Saliara Beach”ten yaklaşık 600 m sonra bir koy daha olduğunu  ve asıl “Marble Beach”in burası olduğunu okuyunca, oraya da gitmeye karar verdik.

Yol iyice bozuk olunca yürüyelim dedik. Bu koy da sadace 3-5 kişi vardı. Hasır şemsiyelerin olması güzeldi ama su o kadar da berrak ve temiz değildi.

gercek marble beach

Burada mermer yataklarını rahatlıkla görmek mümkün, zaten adadan çıkan mermerleri yüklemek için liman olarak da kullanılıyormuş bu koy. Denize girmeden arabamıza geri dönüp yemek yiyebileceğimiz bir tesisin olduğu bir plaja gitmeye karar verdik.

Tozlu stabilize yoldan sonra ilk tesis “Makryammos Bungalow Otel” inki olduğundan, bir de burayı görelim dedik. Burası geniş bir araziye yayılmış adı bungalow olsa da gördüğüm kadarıyla betonarme bağımsız odalardan oluşan bir otel. Giriş için 6 € ödedik, şemsiye ve şezlong da ücretliymiş. Sanırım bu durum Thassos’ta nadir görülen bir şey.

IMG_0499

 

 

Arabayı parkedince yoldaki beleş oto yıkama tabelalarının anlamını daha iyi kavradık :)

 

 

Beach bara oturduk ve greek salad (5,2 €), hotdog (2,9 €), bira (3,6 €), bacardi breezer (4,8 €) ile açlığımızı bastırdıktan sonra sahile indik. Geniş sahil mavi şezlong ve şemsiyelerle aşırı düzenliydi. Burada bir de şöyle bir sistem vardı, asma kilit ve zincirle şezlongları dik hale getirip şemsiyeye kilitliyordu insanlar.. Herhalde otel müşterilerinin kullanacağı şezlonglar ve şemsiyeler belli ve check-in sırasında anahtarlar teslim ediliyor diye düşündüm. Böylece dışarıdan gelenler para vermeden kullanamıyor.

makryammos beach1

Her neyse.. Makryammos sahili kum, deniz de çok temiz, ilk girince de baya sığ. Burada da keyif yaptıktan sonra otelimize döndük.

Gün batarken otelimizin sahilinin aslında Makryammos’a göre daha güzel ve ortamının daha sıcak olduğuna karar verdik. Şehrin içinde ya da denize sıfır olmayan bir otelde kalırsanız, Tarsanas Beach’ten ücretsiz faydalanabilirsiniz, aklınızda olsun :)

tarsanas beach

sokak

 

Sıra akşam yemeğine gelmişti. Bir önceki gece, trafiğe kapalı ve hediyelik eşya mağazalarının olduğu caddede yürürken, bu caddeyi dik kesen ve yan yana restoranların olduğu bir sokak görmüştük. Yemeği oldukça şirin olan bu sokakta yemeğe karar verdik. Seçtiğimiz restoran “Ambrosia Restaurant

Gelelim neler yediğimize ve içtiğimize: greek salad (4,8 €), limon soslu midye (7 €), ızgara ahtapot (9 €), sarımsaklı karides (10 €), ızgara sardalya (6 €), mini uzo (6 €).

 

greek salad

greek salad

limon soslu midye

limon soslu midye

sarımsaklı karides

sarımsaklı karides

ızgara sardalya

ızgara sardalya

ızgara ahtapot

ızgara ahtapot

 

 

 

 

 

Ahtapot dışında hepsi lezizdi, bir önceki gün Simi’de yediğimiz ahtapotu da beğenmemiştim. En sonunda güneşte kurutulmuş ahtapot sevmediğime karar verdim.
the-jar-bar-thassos-08

 

 

 

Yemekten sonra biraz yürüyüş yaptık, hediyelik eşya mağazalarına girip çıktık, sonunda da geceyi “Jar Bar”da noktaladık. Sokağa attığı sandalye ve masalarıyla keyifli bir yer, yemek sonrası birşeyler içmek için uğrayabilirsiniz. Bir yandan gelen geçeni seyretmek de keyifli :)

İkinci geceyi de böylece noktaladık Thassos’ta sıra bir sonraki günde :)

Leave a Comment

Yandex.Metrica