Yunanistan – Thassos

Perşembe akşamı karar verip Cuma günü 14:30’da Maslak’tan çıkmamız ile başladı “yaza veda” yolculuğu. Evet takvimlerimiz 12 Eylül’ü gösterdiğine göre, bu seyahatimizin ismi “yaza veda”

Sadece iki gece konaklayacağımız bir haftasonu kaçamağı oldu bu gezi, seneye inşallah daha çok gidebiliriz dedirten..

Cuma trafiğine kalmadan şehri terketmek en doğru hareket olacaktı bu nedenle yarım gün izin aldık. Thassos adasına geçmek için anakaradan feribota bineceğimiz Keramoti’ye kadar yolumuz 441 km. Yolda iki kez benzin için kısa molalar verdik, sınır kapısına vardığımızda saat 17:45’ti.

maslaktan keramotiye harita

 

Sınır kapısından arabayla yurtdışına çıkmak için yapılması gerekenlerin hepsi Turing‘in sitesinde yazıyor. İhtiyacız olanlar,

  1. Araba için sigorta (yeşil kart olarak da geçiyor.)
  2. Beynelmilal ehliyet
  3. Ruhsat adınıza kayıtlı değilse ruhsatta yazan kişi/şirketin size vereceği noter onaylı vekaletname.

Bunların hepsi para tuzağı ve malesef yurtdışı çıkış harcı kadar ucuz rakamlar değil. Yine de arabayla seyahatin rahatlığı için ödemeye değer.

Gelelim sınırdan geçiş işlemine. Önce sınırın bizim tarafımızdaki kontrol noktasından geçiş var. 4 farklı noktada durmanız gerekse de gayet pratik bir sistem. Yurtdışı çıkış pulu alabileceğiniz gişe de var sınırda.

  1. İlk kontrol noktasında plakanızı sorup adınızı teyit eden bir görevli var. Bir evrak kontrolü yok.
  2. Pasaportların kontrolü yapılıyor.
  3. Arabanın evrakları kontrol ediliyor, ruhsat, ehliyet, sigorta ve vekalet
  4. Son olarak araç plakasını söyleyerek yolunuza devam edebilirsiniz.
IMG_0429

Sırada yarısı kırmızı-beyaz diğer yarısı ise mavi-beyaz boyalı Meriç Nehri köprüsünden geçmek var :)

Köprü sonrası ise ilginç bir uygulamadan bahsedeceğim. İçi hafif su dolu bir havuzdan geçiliyor arabayla, bu uygulamanın mantığı ise lastikleri yıkamak ! İlginç değil mi? Sanki Türkiye’den gelen araçların lastikleri çamurlu ve pis..

Herneyse, Yunan tarafında iki kontrol noktası var, ilki pasaport kontrolü ikincisi ise araba evraklarının kontrolü. Önümüzde sadece 3 araba olduğu için hızlıca işlemleri tamamlayıp kendimizi Yunanistan’ın süper kaliteli otoyoluna veriyoruz.

Sınır kapısından sonra sırasıyla Aleksandrapoli (Dedeağaç), Xanthi (İskeçe), Komotini (Gümülcine) den geçip, Thassos için feribota bineceğimiz Keramoti çıkışına varıyoruz. Otoyoldan çıktıktan sonra iskeleye varışımız yaklaşık 20 dk. sürüyor.

Thassos’a ulaşmak için en kolay yol, Keramoti’den feribota binmek. Kavala’dan da adaya feribot var ama Keramoti sadece 10 km uzaklıkta.

Saat 19:15 feribotunu 2 dakika ile kaçırıp, günbatımına karşı manzaranın tadını çıkarırken 2,5 €’ya aldığımız frappelerimizi yudumladık. Bir sonraki feribot saat 20:00’deydi. Feribot ücreti araba için 16 €, herbir yolcu için ise 3 € yani toplam 22 € ödedik.

keramotide günbatımı

Keramoti’den Thassos adasına feribot yolculuğu 35 dk sürüyor. Feriota reklam vermiş olan Thassos uygulamasını, telefonumuza indiriyoruz :) Bence gayet güzel bir uygulama, offline çalışıyor, adadaki yerleşimler, plajlar, oteller ve ulaşım ile ilgili kısa bilgiler içeriyor.

Sonradan bir de Thassos View web sitesini buldum, bir göz atmakta fayda var :)

Thassos’a sağsalim vardığımıza göre, adada yaptıklarımızla ilgili detaylara geçebiliriz :)

Leave a Comment

Yandex.Metrica