avrupanın küçük ve yeşil ülkesi “slovenya”

Kısa bir tatilde keşfedilecek ülkeler listemizde yer alan Slovenya’yı listemize almamızın nedeni tabii ki meşhur Bled Gölü. Kısmet, Cuma’ya denk gelen 2015 yılının 1 Mayıs günüyle başlayan 3 güne planlamakmış Slovenya gezisini.

Slovenya’nın havayolu olan Adria Airways‘ten ayarladık biletlerimizi, Cuma sabah 05:00 gidiş, Pazar gece 23:45 dönüş olacak şekilde. Uçak saatleri seyahati çok verimli kılacak cinsten olunca ayrı bir seviniyorum açıkcası :) Biletler kişibaşı 241 €.

hmt map_ist-ljubliana

Sadece 2 gecemiz olduğu için, otel değiştirmeden Slovenya’nın başkenti Ljubljana‘da konaklamaya karar verdik. şehir merkezindeki otelimiz, Ginger Rooms, 2 gecelik oda fiyatı 150 €. 

3 gün için Enterprise’dan araba kiraladık, toplam fiyat 77 €’ydu ancak arabayı teslim alırken ortaya şöyle bir detay çıktı: mesai saati başlangıcından erken bir teslim saati istediğimiz için 20 € ilave edildi rakama, bir de günlük otoyol geçişleri için bir ilave oldu ne kadardı not almamışım. Aklınızda olsun bu tarz ilave maliyetler doğabiliyor.

Üç günlük Slovenya seyahat planımızda, bir gün Bled gölü ve çevresini gezmek, ülkenin ünlü mağaralarını görmek, bir gün Slovenya’nın sahil şeridine doğru yol almak ve hatta komşu İtalya’ya geçmek, bir günü de Ljubljana’da geçirmek vardı.

Eski Yugoslavya’dan ayrılan ilk ülke olan Slovenya, Avrupa’daki küçük ülkelerden. Ne kadar küçük diye merak edenler için, Hollanda’nın yarısı kadar, Konya’nın da yarısından biraz büyük :)

Nüfusu sadece 2 milyon olan bu ülkenin yarısı ormanlarla kaplanmış durumdaymış, hal böyle olunca, Finlandiya ve İsveç’ten sonra en ormanlı Avrupa ülkesi ünvanını da almış.

Gidip görünce daha çok sevdiğim bir ülke oldu Slovenya, doğal güzelliklerine hayran kalmamak insanın elinde değil, 3 gün için ideal. Bir İtalya seyahatinin sonuna ya da başına da eklenebilir..

Ön bilgilerden sonra gezimizin detaylarına geçelim..

Leave a Comment

Yandex.Metrica