Beyrut’ta veda..

Jeitta Grotto, Harissa ve Byblos’tan oluşan günübirlik turumuzun sonrasında otelde biraz dinlendik ve valizleri hazırladık. Sonra yine Beyrut sokaklarına attık kendimizi Hamra’da arka sokaklarda dolaşmaya başladık ve keyifli fotoğraflar çektik.

Lbn3_2

“Amerikan Üniversitesi” kampüsünün tam karşısında, Rue Bliss üzerinde yer alan bu fast food restoranının ismini çok beğendik :)

Food 101 – the faculty of food & art

Bir gün herhangi bir üniversite çevresinde bir restoran açarsam ismi şimdiden belli :)

Lbn3_3

“Amerikan Üniversitesi”nde bir şenlik vardı. Üniversite’nin kapısından içeriye girdik, konser alanından gelen müzik çok da ilgimizi çekmeyince kampüsün içinde yürüyerek sahil tarafındaki kapıdan çıkıp Corniche’e ulaştık.

Güneş bakmak üzereydi ve Corniche çok hareketli ve neşeliydi…

Lbn3_4

Akşam yemeğini “Zaitunay Bay” de yani marinada yemeğe karar vermiştik. Corniche’ten yürüyerek marinaya ulaştık.

Marina’da bir İtalyan restoranı olan Pomodoroya oturduk, Vejeteryan Pizza (25.500 LL – 30 TL), Spaghetti Aglio Olio Peperoncino/Sarımsaklı ve Acı Yağlı makarna (17.500 LL-21 TL), Almaza Bira (7.500 LL-9 TL), Perrier büyük su (5.500 LL-6,5 TL) ve espresso (4.900 LL-6 TL) ile karnımızı doyurduk. Akşam yemeğinden sonra marinada dolaştık.

Lbn3_5

Günün yorgunluğu üzerimize çökmeye başlayınca çok geç olmadan otele döndük ve uçaktan önce bir iki saat uyuduk. Uçağımız sabaha karşı 04:10’daydı. Otelden pazar sabahı çıkış yapmamız gerekmesin diye 3 gecelik yapmıştık rezervasyonu. Gündüz birlikte gezdiğimiz taksicimiz gece 02:00’de aldı bizi ve 25 usd’ye havalimanına bıraktı.

Dolu dolu geçen iki günün sonunda  Lübnan’la ilgili aklımızda Bekaa Vadisi ve Baalbek kaldı. Bir günümüz daha olsaydı oralara da gidebilirdik, ya da bir gecemizi sabahlara kadar eğlenceye ayırabilirdik..

Beyrut sokaklarında gezerken tezatlıklar görmeye hazırlıklı olun, bir yanda oldukça lüks yüksek katlı binalar, diğer yanda savaştan sonra hiç yenilenmemiş, üzerinde mermilerin açtığı deliklerin yer aldığı binalar… aynı kadraja sığacak kadar içiçeler..

Şehir hayatından sıkıldığınız bir haftasonu kaçamağı için oldukça iyi bir alternatif Beyrut,  hem yakın, hem vizesiz. Bu açıdan kesinlikle tavsiye ediyorum :)

Gelelim işin maliyet boyutuna; bu haftasonu kaçamağı bize toplam 1.050 usd’ye maloldu, bu rakamın 750 usd’si otel ve ulaşım (uçak, taksi vs.), 400 usd’si ise diğer harcamalarımız (yemek, hediyelik eşyalar, giriş ücretleri vs.)

Leave a Comment

Yandex.Metrica