New York’tan ayrılma vakti.. (NY 6)

Malesef Amerika seyahatimizin, New York günlerinin sonuncusuna gelmiştik. New York’tan bizi bir sonraki durağımız San Francisco’ya götürecek uçağımız 14:30’da Newark Havalimanı’ndan kalkacaktı.

map

Newark Havalimanı, New York’un batısında, New Jersey eyaletinde yer alıyor. Ancak New York’a yakınlığı sebebiyle tercih edilen bir havalimanı. Bu havalimanına ulaşım en kolay olarak raylı sistemle tabii ki. Manhattan’da, New York Penn Station’dan “NJ Transit” trenine binmek gerekiyor ilk önce, daha sonra ise, “Air Train Newark” ile uçağınızın kalkacağı terminale gidebilirsiniz.

Sabah valizlerle evden çıkmaya karar verdik ve havalimanına gitmek için de Penn Station’ı kullanacağımız için, buraya yakın bir valiz depolama dükkanı bulduk.  Luggage Storage Manhattan isimli dükkanın, Penn Station’a yakın olan şubesine valiz başına 10 $ ödeyerek valizlerimizi bıraktık.

Sonrasında ise, Central Park’ta bisiklet turu yapmaktı planımız. Önceki günlerde Grayline Sightseeing’ten aldığımız bilet içinde 1 saatlik bisiklet turu da geçerli olduğundan, direkt anlaşmalı bisikletçiye gittik.

Central Park’ın güney ucunda, 56. sokakta 5. ve 6. Caddeler arasında yanyana bir çok bisiklet kiralama dükkanı var. Yol üstünde de bu dükkanlara müşteri çekmeye çalışan çalışanlar :)

IMG_525
Bisikletçiye yürürken, yolda komik bir sokak gördük: “6 ½ Avenue” aklıma Karşıyakalıların 35 ½ ları geldi :)

Bisikletleri Central Park Sightseeing’ten kiraladık ve park turuna başladık. biletimiz olmasaydı, saatlik  kişi başı 15 $ ödememiz gerekecekti. Pedal çevirmeye üşenenler için de herşey düşünülmüş :)

IMG_537

Şimdi önemli bir noktadan bahsedeceğim: Bu tura başlarken, aslında park içindeki yolların tek yön olduğunu bilmiyorduk. Böylece turumuz tahmin ettiğimizden uzadı ve yorucu oldu. Parkın doğu – batı arasındaki geçişlerde ara yollarda bisiklete binmeden geçiş var neyse ki de tüm parkı turlamak zorunda kalmadık. Kısaca hatırlayalım parkın içindeki parkur yaklaşık 10 km..

Bisiklet turumuzda, fotoğraf molalarının ardından parkın meşhurlarından “Strawerry Fields” köşesine geldik. Bu köşe Beatles grubunun üyelerinden John Lennon anısına düzenlenmiş. Parkın batısında, John Lennon’un yaşadığı ve önünde vurulduğu Dakota Apartmanı’nın tam karşısında yer alıyor.

DSC_217

Siyah beyaz mozaiklerden düzenlenmiş daireni ortasında oldukça meşhur şarkı olan “Imagine” yazıyor.

Bu meydanın etrafında banklarda oturan insanlar, gitarıyla Beatles şarkıları çalan sokak müzisyenleri yer alıyor, Imagine yazısının etrafında ise, çiçekler…

Strawberry Fields’i de gördüğümüze göre, artık hızlıca havalimanına gitme vakti gelmişti. Bisikletleri bıraktık, valizleri aldık ve New York Penn Station’dan NJ Transit’e binip, Newark Havalimanının yolunu tuttuk. NJ Transit’in saatleri varmış, biz metro gibi her dakika vardır diye düşünmüştük, şansımıza tren istasyonuna varınca hemen yakaladık. Havalimanına gitmek için “Jamaica Station” da inip Air Train’e binmek gerekiyor, Air Train  5,5 $. Ufak bir hatırlatma, havalimanında 8 tane terminal var, uçağınız hangi terminalden kalkacak öncesinde bilseniz iyi olur, zaman kaybetmeden direkt uçağın kalkacağı terminalde inersiniz Air Train’den.

Gelelim havalimanındaki maceramıza :) Açıkcası içhat uçacağımız için 1 saat önce havalimanında olmak yeter diye düşünmüştük. Yaklaşık 1 saat önce de terminaldeydik. Online checkin de yapmıştık. Valizleri vermek için de self checkin bankoları vardı. Bankoya gittik, önümüzde bir iki kişi vardı, sıra bize gelince, sistem hata verdi, görevliyle görüşün uyarısı çıktı. Biz de bu sefer görevli olan bankoya gittik. Pasaportları verdik ve görevli kadın bize, bagaj verme işleminin uçuşa 45 dakika kala kapandığını söyledi. Saate baktık, uçuşa 43 dk vardı. “İki dakika geçmiş ne var ki” dedik “verelim bagajlarımızı”. Görevli “hayır alamam, bir sonraki uçağa binebilirsiniz” dedi.. O anki şokumuzu anlatamam, biraz dil döktük “aman yapmayın etmeyin, yapabileceğiniz birşeyler yok mu vs. vs.” neden sonra görevli aldı bagajlarımızı, verdi uçuş kartlarımızı. Derin bir oh çektik, güvenlikten geçerek uçağa bindik..

Sırada Amerika’da keşfedeceğimiz bir sonraki şehir San Francisco var :)

 

 

Leave a Comment

Yandex.Metrica