Ürdün’e varış.. (ürdün 1)

Ürdün’e yolculuğumuz Royal Jordanian Havayolları’nın 20:35 İstanbul-Amman uçuşu ile başladı. Klasik 30 dakikalık Atatürk Havalimanı rotarından sonra havalandık.

Uçak küçüktü, sağda iki solda iki koltuk olanlardan, yemek ikram kalitesi Türk Havayolları’na yakındı.

Amman Havalimanı’na iniş saatimiz 23:00’tü. Pasaport kontrolü, valiz alma, araba kiralama işleri derken, havalimanından çıkışımız 24:00’ü buldu.

Ürdün; Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor, vizeye tabi ülkeler için kapıda 40 dinar karşılığı vize alınabiliyor.

Havalimanından arabayı Sixt Rent A Car‘dan kiraladık. 4 gün için toplam ücret vergi dahil 150 dinar. Arabamız 2002 model bir Nissan, 146.500 km’de!! Sanırım kiralama şirketlerinin belli bir km sonrası arabayı yenileme gibi bir kuralları yok Ürdün’de.

Havalimanından çıkınca, istikametimiz Lut Gölü.

1

dsshTek gece konaklayacağımız otel Dead Sea Spa Otel. Gecelik kahvaltı dahil oda fiyatı 100 dinar. Booking.com’da otel fiyatlarına vergiler dahil değil, oda fiyatına % 17 vergi ekleniyor.

İngiltere’ye gittiğimizden beri, ilk kez Euro’dan bile değerli paraya sahip bir ülkedeyiz, üstelik bu ülke bir Ortadoğu ülkesi.

Burada biraz Lut Gölü’ndeki otel fiyatlarından bahsedeyim. Fiyatlar oldukça yüksekti açıkcası, bulabildiğimiz en ucuz otel de buydu. Fiyat yüksek olunca, ilk gece Amman’da kalıp, ertesi gün Akabe yolunda Lut Gölü’ne uğramayı da düşündük açıkcası.

Ancak, Lut Gölü’ne girebileceğimiz plajların özel olarak işletildiğini, hem otellerin hem de özel plajların kullanımı için belli ücret talep ettiğini ve bu ücretin de kişibaşı yaklaşık 25 dinar civarında olduğunu öğrendik. Amman otel fiyatı + plaj girişi, Lut Gölü otel fiyatına geliyordu neredeyse. Böyle olunca, direkt geceyi Lut Gölü’nde geçirmeye karar verdik. Bu arada Amman’da baktığımız otel fiyatlarına eklenen vergi oranı da % 27,6’ydı. Rezervasyon yaparken bu detaylara dikkat etmek gerek..

Havalimanından Lut Gölü yaklaşık 65 km. Yolun tamamı duble yol ve nerdeyse tamamı güzel aydınlatılmış durumdaydı. Biraz eğimli ve virajlı bir kısmı da var, bu kısım bize Yalova – Bursa yolunu hatırlattı.

Lut Gölü’ne gelinceye kadar da iki ayrı kontrol noktasından geçtik, ama ikisinde de polis bizi durdurup bir evrak sormadı, havaalanına girer gibi yavaşlayarak geçtik kontrol noktalarını.

Otele vardığımızda saat 01:00’e geliyordu. Hemen odamıza yerleştik ve güzel bir uyku çektik. Malesef sigara içilen bir oda vermişlerdi bize, odaya sinmiş sigara kokusu hiç hoşumuza gitmese de o saatte odayı değiştirmekle uğraşamadık..

Sabah gözüyle Lut Gölü için sonraki sayfaya..

Leave a Comment

Yandex.Metrica