bir Arap ülkesi : Ürdün

19 Mayıs’ın Salı gününe denk gelmesiyle bir gün izin alıp, 4 günlük bir tatil planı yaptık. 4 gün ayırarak gezilecek yerler listemizden Ürdün’ü seçtik.

urdun harita1Ürdün’ün başkenti Amman’a ya da Kızıldeniz kıyısındaki şehri Akabe’ye İstanbul’dan uçuş var. THY her iki şehre de direkt uçuyor, Ürdün’ün havayolları şirketi olan Royal Jordanian ise Amman’a.

Biraz fiyat ve rota araştırması sonrasında, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Amman’a Royal Jordanian ile uçmaya karar verdik. Cuma akşam 20:30 gidiş, Salı 17:30 dönüş için kişibaşı 219 € ödedik.

Ürdün’deki gezi planımız, Lut Gölü, Kızıldeniz – Akabe ve Petra Antik Kenti’ni kapsıyordu. Bunların dışında vakitimiz kalırsa belki çöl tecrübesi için Wadi Rum’a, mozaik şehri Madaba’ya ya da ülkenin başkenti Amman’a uğrayıp buralara da bir göz atmayı planlamıştık. Buralardan sadece Amman’ı da görme şansımız oldu..

548px-Map_of_Jordan

Otellerimizin hepsini booking.com’dan ayarladık, bir gece Lut Gölü, bir gece Akabe ve 2 gece Wadi Musa’da kaldık. Otellere 4 gece için toplam vergiler dahil 300 € ödedik.

Ürdün’deki ulaşımımızı havalimanından kiraladığımız araba ile yaptık, 4 gün için arabaya 150 €, benzine ise 56 € verdik.

Ürdün, yaklaşık 6,7 milyon kişilik nüfusuyla, krallık ile yönetilen bir Arap ülkesi. Şimdi bu ülke ile ilgili genel izlenimlerimi kısaca burada özetlemek isterim.

  • Turistik altyapısı henüz tam gelişmemiş bir ülke olmasına rağmen oldukça güvenli, hiç bir problem yaşamadık.
  • Çok kurak ve çorak bir coğrafyaya sahip, ağaç ve yeşil görmeyi özleyeceksiniz.
  • Petra Antik kenti, Lut Gölü, Kızıldeniz gibi birkaç gün için birbirinden farklı deneyimler sunan bir ülke.
  • Akabe’yi hariç tutarsak, kadınlar; sokaklarda ve sosyal hayatta çok fazla ortalıkta değiller, bu durumu Müslüman bir Arap ülkesi olmasına bağlıyorum.
  • Mısır’ın bize vize uygulamaya başlaması ve THY’nin direkt Akabe’ye uçmaya başlamasıyla, dalış tutkunlarının Kızıldeniz’deki yeni noktası olacağı kesin..
  • Ürdün dinarı, bırakın Türk Lirası’nı Euro’dan bile değerli, 1 dinar = 1,36 Euro. Bu zenginlik nereden geliyor inanın bilemiyorum.

Son olarak gitmeyi düşünenler, bence herkese uygun değil, belli bir gezmişlik seviyesine ulaştıktan sonra gidilmesi gereken yerlerden olduğuna inanıyorum ;)

Gitmeden önce okuyup faydalandığım ve buradan teşekkürü bir borç bildiğim sayfaları da paylaşayım :) Gezmekgüzel, Offtheroadonthetrack, Keşfetsene, Çay Çek,  Jordan Jubilee, Visit Jordan, Wikitravel,

Ön bilgiler tamamsa, gezinin detaylarına geçebiliriz..

1 Comment

  1. Paylaşarak gezmeye, gördüğümüz yerleri bir de başka kalemden okumaya bayılıyoruz. Teşekkürler ve elinize sağlık:))

Leave a Comment

Yandex.Metrica